Що таке кульовий кран?
Кран кульовий є різновидом трубопровідної арматури, що застосовується у системах різного призначення. Основна відмінність від інших подібних деталей – це запірний елемент, виготовлений у формі кулі, а також спосіб кріплення крана безпосередньо до трубопроводу.
Кран кульовий приварний або різьбовий, фланцевий з нержавіючої сталі не вимагає технічного обслуговування, розрахований на високий тиск до PN 10 МПа та температуру, сумісну з широким діапазоном робочих середовищ.
Цей тип арматури поширений у багатьох областях. Виріб функціонує на трубопроводах газової, хімічної, харчової, нафтової промисловості. Використовується при транспортуванні нафти, вуглеводнів, рідини та газу як запірну арматуру. Крім того, цей пристрій знайшов широке застосування в таких областях, як вентиляція, водо- та газопостачання. Кульовий кран використовується також при паропостачанні, оскільки здатний нормально функціонувати за температури до +250 градусів Цельсія. Пристрої такого типу мають лише дві позиції: відкрито та закрито.
Кульову арматуру не варто застосовувати як запірний вузл для тягучих, мулистих або в’язких рідин. Виникає небезпека створення осаду у пристрої, що несприятливо позначиться термін експлуатації. Виключається також часткове відкриття крана регулювання сили потоку. Необхідно чітко виконувати вимоги щодо використання цього виду арматури.
Крани кульові приварні мають свою особливість, яка полягає у кріпленні безпосередньо до трубопроводу.
Як запірний елемент кульового крана використовується деталь сферичної форми з наскрізним отвором, через який транспортується робоче середовище. Відкриття та закриття вузла здійснюється поворотом рукоятки, яка за допомогою штока з’єднується з кулею, що обертається навколо своєї осі. При цьому розташована перпендикулярно по відношенню до потоку носія. Крани кульові мають нескладну систему пристрою.
Конструкція кульового крану
Конструкція складається з таких складових:
- корпуси;
- сідел;
- затвора (кульової пробки);
- рукоятки;
- шпинделя, що передає зусилля від ручки до затвора.
Принцип роботи кульового крану
Принцип роботи пристосування дуже простий: коли осі отвору кулі та корпусу крана поєднуються, починає надходити вода, тобто у позиції, коли отвір пробки збігається з напрямком потоку. І тут робоче середовище вільно проходить магістралі, зокрема і через кран.
Від конструкції виробу залежать габарити та можливість здійснення ремонтних робіт.
Розбірні конструкції зручні, можна здійснювати практично будь-які ремонтні роботи. Наприклад, замінити лише деталь, що зносилася, а не всю арматуру цілком. Щоправда, за таку перевагу доведеться заплатити чималу вартість.
Переваги і недоліки кульових кранів
Переваги трискладових приварних кранів, полягає в мінімалізації втрат тиску робочого середовища. Це надійне і герметичне з’єднання, грамотно виконавши яке, можна отримати абсолютну структурну відповідність матеріалів.
Переваги кульового крана
- Рідко виходять з ладу, але при необхідності легко демонтуються без шкоди з’єднанням. Їх можна зняти, зробити ремонт та знову поставити на місце.
- Встановлюється в систему як у вертикальному, так і горизонтальному положенні.
- Порівняно невеликі розміри та вага.
- Довгий термін експлуатації.
- Високий ступінь герметичності, при грамотному монтажі повністю відсутні протікання.
- Зручність у застосуванні. Достатньо повернути ручку, щоб заблокувати носій.
- Величезний вибір розмірів та типів виробів при вигідному співвідношенні ціни та якості.